Poradnik turysty

KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ DO AFRYKI WSCHODNIEJ
( Kenia, Tanzania w tym Zanzibar, Uganda, Rwanda)
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć , która pora jest najlepsza. Na pewno w tym rejonie nie będzie drastycznych upałów, ponieważ najwyższe temperatury , które zdarzają się, ale są nie zawsze to 35 stopni w grudniu i styczniu. Jedni oczekują upałów aby poczuć , ze sa w Afryce, inni wolą chłodniejsze miesiące kiedy mozna obejśc sie bez klimatyzacji np w czerwcu, lipcu czy sierpniu.
Afryka Wschodnia posiada klimat równikowy, występują tu dwie pory deszczowe – ok 3 miesiące, a reszta jest porą suchą.
Pora deszczowa wypada na kwiecień i maj – to wyczekiwane deszcze które padają z reguły co dzień po kilka godzin.
Listopad – padają rzadkie i krótkie deszcze, które są ciepłe.
Pora sucha: styczeń, luty, marzec, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień.
Najlepszą pogodę polecam szczególnie na safari w Kenii we wrześniu i październiku, a w Tanzanii od stycznia do marca. Jest to pora sucha, a dodatkową atrakcją są migracje antylop gnu i innych zwierząt, odbywające się w tym okresie w parkach, co podziwiać można podczas safari. Jest ich setki tysięcy.
Temperatury w Afryce Wschodniej cały rok są podobne, pomiędzy 25 a 35 stopni, zależnie od rejonu. Rzadko występują tu temperatury powyżej 35 stopni.
Każda pora ma swoje plusy i potrafi zaskoczyć. Maj jest miesiącem deszczu, co dla turystów jest zniechęcające, natomiast przyroda o tej porze jest niesamowita i dużo bardziej spektakularna, niż w porze suchej. Z kolei deszcz potrafi zaskoczyć nawet w porze suchej, jest wtedy jednak odbierany jako miła niespodzianka. Nie zależnie od miesiąca zwierząt jest zawsze cała masa a przynajmniej jest ich dużo na tyle aby móc się napatrzeć do woli, porobić niezliczoną ilośc zdjęć .
Zanzibar , tu główna atrakcją jest nurkowanie. Bardzo dobra przejrzystość wody jest np w w marcu a czasem w maju, czerwcu, i listopadzie, a znowu wiatry do uprawiania kitesurfingu są w styczniu, lutym. Pozostałe miesiące są równie dobre pogoda może być nieco inna co roku, ale różnice wiatrów i temperatur różnią się nie znaczeni w porównaniu z tym czego doświadczamy podczas polskiego lata.
Polecam najbardziej uciec podczas jesiennej i zimowej szarówki w Europie oraz dłużącego się okresu nadchodzącej wiosny.
Bilety najdroższe będą w lipcu, sierpniu i drugiej połowie grudnia do 10 stycznia . Najtańsze od marca do czerwca .

WIZA DO TANZANII
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy.
W Berlinie znajduje się Ambasada Tanzanii, której Polska podlega.
Wizę pobytową można nabyć w Berlinie, na głównych przejściach granicznych z Tanzanią, na lotniskach (Dar es Salaam i Kilimanjaro).
Potrzebne są dwa zdjęcia.
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.
Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem środków wystarczających na jego zakup oraz na sfinansowanie kosztów pobytu (kwota wymagana na dzień pobytu nie jest określona).
Cena: 50 USD
WAŻNE: Opłata wylotowa z Zanzibaru wzrosła do 48 USD. Niektore bilety nie zawierają opłaty wylotowej i prosimy mieć przygotowane 50 usd w gotowce na wylot. Nie każda linia informuje czy jest to wliczone w bilet. Najczęściej wymagane gdy lot powrotny odbywa się z Zanzibaru od razu do innego kraju ( przy locie przez Dar es salaam nie pobierane są obecnie w 2016 )

WIZA DO KENII
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy. Można ją nabyć po przylocie, na lotnisku.
Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii, bądź Ugandzie, mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy.
Cena: 50 USD

WIZA DO RWANDY
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy.
O wizę należy ubiegać się wypełniając formularz elektroniczny dostępny na stronie internetowej: https://www.migration.gov.rw/index.php?id=203
Na powyższej stronie są również aktualne informacje wizowe.
Po przyznaniu wizy, formularz należy wydrukować i przedstawić podczas kontroli granicznej. Koszt wizy jednokrotnej, ważnej przez 30 dni, wynosi 30 USD.
Należy przedstawić paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu oraz fotografię 4×4 cm na białym tle.
Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
PLANUJESZ WYJAZD DO RWANDY?
Cena: 30 USD

WIZA DO UGANDY
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy.
Wizę można uzyskać na lotniskach lub przejściach granicznych.
Paszport powinien posiadać puste strony oraz być ważny na okres ponad 6 miesięcy.
Wiza jednokrotna jest ważna przez okres 3 miesięcy.
Wymagane 2 zdjęcia paszportowe.
Cena: 50 USD

SZCZEPIENIA – KENIA i TANZANIA
Obowiązkowe:
brak
Zalecane:
przeciwko żółtej gorączce (żółta febra)
Przeciwko następującym chorobom:
wirusowe zapalenie wątroby typu A
wirusowe zapalenie wątroby typu B
tężec + błonica
choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
dur brzuszny
meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

SZCZEPIENIA – RWANDA
Obowiązkowe:
przeciwko żółtej gorączce (żółta febra)
Zalecane:
Przeciwko następującym chorobom:
wirusowe zapalenie wątroby typu A
wirusowe zapalenie wątroby typu B
tężec + błonica
choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
dur brzuszny
meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
żółta febra
inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

SZCZEPIENIA – UGANDA
Zalecane:
Przeciwko następującym chorobom:
żółta gorączka (WAŻNE! Obowiązkowo wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby.)
wirusowe zapalenie wątroby typu A
wirusowe zapalenie wątroby typu B
tężec + błonica
choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
dur brzuszny
meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach

Wyjeżdżając do krajów Afryki Wschodniej należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne. Można to zrobić za pośrednictwem naszego biura. Proponujemy polisę Signal Iduna: koszt 2 USD dziennie (od osoby), obejmuje 40 000 Euro na koszty leczenia (KL) i 15 000 PLN od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Podróżując po krajach Afryki Wschodniej zawsze należy mieć ze sobą numer polisy ubezpieczeniowej oraz numer alarmowy do firmy, która ją wystawiła.

MALARIA
Malarię roznoszą komary z rodzaju Anopheles, których należy unikać stosując repelenty (polecamy repelenty marki Mugga DEET), korzystając z moskitier, stosując tabletki zalecone przez lekarza oraz wieczorami zakrywając ciało (długi rękaw, długie nogawki).
Malaria występuje niezależnie od pory roku, ale jej największe ryzyko pojawia się szczególnie w porze deszczowej. Komary skupiają się w miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki słodkiej wody (jeziora, oczka wodne). Natężenie komarów pojawia się zawsze po zmroku i nad ranem.
Najmniejsze ryzyko zarażenia się malarią występuje na Zanzibarze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz inne fundacje dbają tutaj o fumigacje. Na Zanzibarze jest 99 % pewności że nie ma malarii, chyba ze ktoś jedzie na ląd na safari musi stosować, malarone. Będąc tylko na Zanzibarze nie trzeba brać przy tak znikomym zagorzeniu.
PROFILAKTYKA ANTYMALARYCZNA
Należy stosować repelenty w sprayu, odstraszające komary (np. Mugga) – na ciało i do pomieszczeń;
Wieczorem trzeba ubierać długie rękawy i nogawki. Ubrania te mają być lekkie, ale możliwie dokładnie zasłaniające ciało;
Należy korzystać z moskitery nad łóżkiem, najlepiej codziennie wieczorem opryskać ją repelentem odstraszającym komary;
Można stosować owadobójcze spirale przeciw komarom;
Polecane jest stosowanie leków przeciwmalarycznych, np. Malerone, zaleconych przez lekarza;
Powyższe informacje dotyczą wszystkich krajów Afryki Wschodniej.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJACH AFRYKI WSCHODNIEJ
Kenia, Uganda, Tanzania z Zanzibarem, Rwanda są to stosunkowo bezpieczne kraje, należy jednak stosować się do zdroworozsądkowych zasad:
nie chodzić samemu po zmroku, szczególnie w ciemnych zakątkach miast, najlepiej jest zamówić taksówkę i poruszać się po mieście po zmroku właśnie w ten sposób, trzymać kosztowności, torebki i sprzęt fotograficzny przy sobie, pilnować należy szczególnie kamer i aparatów fotograficznych. Na Zanzibarze jadąc do bungalowów, chat czy nie hotelowych miejsc w tym Vanilla house , prosimy zabrać małe kłódki do bagaży aby mieć pewność ze nikt nie zagląda do toreb podczas sprzątania.

W trakcie safari:
na jego czas wszystkie dokumenty najlepiej jest zdeponować w sejfie hotelowym, jedynym posiadanym dokumentem powinno być wtedy ubezpieczenie turystyczne,
zachowywać ciszę,
bezwzględnie stosować się do poleceń pilota jak również kierowcy,
nie można wysiadać z samochodu,
nie można straszyć zwierząt i tym bardziej ich karmić!!! Są to dzikie zwierzęta, my wkraczamy na ich terytorium, a nie one na nasze.
Zaleca się zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, restauracjach, barach i centrach handlowych, a także w obiektach religijnych, hotelach i w pobliżu atrakcji turystycznych.
Wyprawy na północ Kenii zaleca się, aby odbywać w zorganizowanych grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na cztery koła (warto mieć dwa koła zapasowe).
Jak wszędzie, zdarzyć się mogą drobne kradzieże: wyrywanie torebek, łańcuszków, kolczyków, aparatów fotograficznych oraz kradzieże samochodów. Łupem złodziei padają rzeczy pozostawione w samochodach. Kradzieże dokonywane są też przez otwarte okna pojazdów podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zawsze lepiej mieć okna zamknięte.
Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Cenne przedmioty i dokumenty zaleca się bezwzględnie zostawiać w miejscach strzeżonych (sejfy w hotelach, przechowalnie bagaży na lotniskach itp.), a jeśli nie ma możliwości zdeponowania kosztowności, wówczas należy mieć ze sobą kłódkę i zamykać na nią swój bagaż.
Niebezpieczne są samotne wieczorne spacery po ulicach miast, w parkach czy wzdłuż plaży. Należy uważać na wszelkiego rodzaju oszustów i naciągaczy.

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie przy wyjazdach do Afryki Wschodniej jest obowiązkowe. W przypadku braku ubezpieczenia można mieć problem z otrzymaniem wizy. Dodatkowo koszty leczenia szpitalnego o standardzie europejskim, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia, są bardzo wysokie. W przypadku konieczności pilnego transportu chorego do Europy koszty mogą dojść nawet do kilkunastu tysięcy dolarów.
Ubezpieczenie można wykupić w naszym biurze. Jest to ubezpieczenie renomowanej firmy Signal Iduna. Naszym klientom proponujemy pakiet podstawowy, obejmujący KL 30 000 euro oraz NNW 15 000 PLN , w cenie 2 USD od osoby na dzień. Istnieje oczywiście także możliwość wykupienia rozszerzonych pakietów ubezpieczenia.

KENIA
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
Ambasador: Marek Ziółkowski
58 Red Hill Road (off Limuru Road), P.O. Box 30086, 00100 Nairobi, Kenya
Tel.: +254 20 712 00 19 – 21, Faks: +254 20 712 01 06
http://www.nairobi.msz.gov.pl/pl/p/nairobi_ke_a_pl/
TANZANIA, RWANDA
W Tanzanii i Rwandzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Akredytację ma ambasador RP w Kenii. Dane powyżej.
UGANDA
W Ugandzie nie ma polskiej ambasady, akredytację ma ambasador RP w Nairobi w Kenii (dane powyżej), jest natomiast konsulat honorowy:
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kampali
Konsul honorowy: Ephraim Kamuntu (rozmawia w j. angielskim)
Uganda, Kampala, Farmer’s House Plot 6-8, Parliamentary Avenue, P.O. Box 7103
Tel.: (00-256-41) 34-60-48, (00-256-41) 26-75-45, Faks: (00-256-41) 34-12-47
ephraim.kamuntu@mwe.go.ug, ekamuntu@parliament.go.ug

KENIA
Waluta: Szyling kenijski (KES)
100 KES = 3,87 PLN,      10 KES = 0,39 PLN
100 KES = 1.16 USD = 0,89 EURO
10 USD = 1 023 KES
Banki, gdzie można wymienić walutę, czynne są w tygodniu w godzinach 9:00-15:00. Tylko banki na lotniskach czynne są całą dobę. W hotelach wyższej klasy także można wymienić pieniądze praktycznie całą dobę. Nie powinno być kłopotów z kartami VISA.
Należy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą starych banknotów dolarowych oraz tych z „małymi głowami”, w obiegu są tylko banknoty emitowane po 2000 roku, z „dużymi głowami”.
TANZANIA
Waluta: Szyling tanzański (TZS)
100 TZS = 0,19 PLN,      10 TZS = 0,02 PLN
100 TZS = 0,05 USD = 0,04 EURO
10 USD = 21 735 TZS
Walutę można wymieniać w bankach i zalegalizowanych kantorach (dolary, euro). Bankomaty są tylko w Stone Town (jest ich około 10). Nie należy korzystać z ofert ulicznej wymiany walut. W wielu turystycznych miejscach można płacić kartą (z 20% prowizją).
Należy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą starych banknotów dolarowych oraz tych z „małymi głowami”, w obiegu są tylko banknoty emitowane po 2000 roku, z „dużymi głowami”.
RWANDA
Waluta: Frank rwandyjski (RWF)
100 RWF = 0,53 PLN,           1 000 RWF = 5,31 PLN
1000 RWF = 1,34 USD = 1,23 EURO
10 USD = 7 460 RWF
Bankomatów jest bardzo mało i często nie działają.
Należy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą starych banknotów dolarowych oraz tych z „małymi głowami”, w obiegu są tylko banknoty emitowane po 2000 roku, z „dużymi głowami”.
UGANDA
Waluta: Szyling ugandyjski (UGX)
100 UGX = 0,12 PLN,        1000 UGX = 1,17 PLN
1000 UGX = 0,30 USD = 0,27 EURO
10 USD = 33 956 UGX
Bankomaty są dostępne w większych miastach i przy sklepach. Zaleca się wymianę większej gotówki jednorazowo.
Należy pamiętać, aby nie zabierać ze sobą starych banknotów dolarowych oraz tych z „małymi głowami”, w obiegu są tylko banknoty emitowane po 2000 roku, z „dużymi głowami”.
[Dane z grudnia 2015r.]
Bieżący kurs walut można sprawdzić na stronie: http://www.xe.com
Safari Travel przelicza kurs USD wg danych w Alior Bank.

ZAKUPY
W Afryce jest zwyczaj targowania się, jest to bardziej zabawą, niż poważnym biznesem. Należy jednak zwracać uwagę na ceny, aby z jednej strony nie przepłacać, a z drugiej nie zaniżać ceny poniżej wartości produktu. Dlatego warto jest płacić pełną cenę rzemieślnikom, artystom i innym drobnym wytwórcom, od których coś kupujemy. Targowanie to zwyczaj i dobra zabawa, ale nie róbmy tego „za wszelką cenę”.
NAPIWKI
W krajach afrykańskich dawanie napiwków należy do dobrego tonu i bardzo często jest to jedyna forma normalnego wynagrodzenia za pracę, czy też drobne usługi (pensje są bardzo niskie). Po skończonym safari w zwyczaju jest wynagrodzenie (za dobrą pracę!) napiwkiem w wysokości 5 USD za dzień safari od osoby. W restauracjach ok. 10% sumy rachunku. Bagażowy – ok. 0,5 USD za wniesienie/zniesienie bagażu, pokojówka ok. 5 USD za tydzień.
KIESZONKOWE
Przebywając w krajach Afryki Wschodniej dobrze jest mieć przy sobie drobne pieniądze w lokalnej walucie na napiwki i zakup drobnych pamiątek. Na tygodniowy wyjazd powinno się przeznaczyć około 100 USD.

NAPOJE I JEDZENIE W KENII
Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Wodę można praktycznie wszędzie kupić: w małych i większych miasteczkach, przy hotelu i przed wjazdem do parku. W hotelu, najczęściej w łazienkach, stoi butelkowana woda do mycia zębów – nie należy jej pić! Nie należy jeść niemytych warzyw i owoców na mieście. W hotelach i dobrych restauracjach jedzenie jest czyste i bezpieczne. Sałatki ze świeżych warzyw należy jeść tylko w hotelach i restauracjach, nie polecamy jedzenia takich potraw na „mieście”.
Należy zwracać uwagę, aby napoje były przygotowane z wody mineralnej lub przegotowanej. Należy unikać kostek lodu w drinkach czy innych napojach, ponieważ nie wiadomo, z jakiej wody je przygotowano.
Zastosowanie się do powyższych wymogów jest bardzo ważne, aby w pełni cieszyć się urokami egzotycznego wyjazdu. W grupie kilkudziesięciu turystów wyjeżdżających w ciągu ostatnich miesięcy z Biurem Podróży Safari Travel nie zanotowano żadnych przypadków utraty zdrowia.
Kenijczycy traktują picie napoi (alkoholowych i bezalkoholowych) jako formę życia towarzyskiego. Na ogół zamawiają ciepłe drinki, dlatego wybierając dla siebie napój ważne jest, aby zaznaczyć „cold (bardi) /hot”.
ALKOHOLE
Najpopularniejsze piwa: Tusker, White Cap, Muratina (lokalne piwo z trzciny cukrowej)
Wina: nie są polecane, najlepsze są wyrabiane w Naivasha.
Inne alkohole: whisky, gin, wódka, brandy są wyrobami lokalnymi.
Likiery: Kenya Cane- z trzciny cukrowej, Kenya Gold – smaczny kawowy likier.
Changa: różne rodzaje alkoholu domowej produkcji. ODRADZAMY!
TRADYCYJNE POTRAWY KENIJSKIE:
UGALI – gęste danie z płatków kukurydzianych, zwykle spożywane z warzywnym gulaszem lub mięsnym sosem.
NVAMA CHOMA – pieczeń, zwykle z kozy, przygotowana na otwartym ogniu.
SUKUMA – kapusta włoska, sprowadzona przez Europejczyków jako pasza dla bydła, została zaadaptowana przez miejscowych jako tanie, pożywne źródło witamin.
MATOKE – tłuczone zielone banany.
IRIO – warzywna mieszanka grochu, kukurydzy i ziemniaków, zwykle podawana z mięsnym gulaszem lub sosem pomidorowym.
GITHERI – warzywne, gorące danie w z wielu składników – kukurydzy, czerwonej fasoli, ziemniaków, marchewki, sukuma wiki, pomidorów, cebuli i czasami mięsa.

NAPOJE I JEDZENIE W TANZANII I NA ZANZIBARZE
W kuchni tanzańskiej odnajdziemy smaki kuchni kenijskiej, która ma silny wpływ na swoich sąsiadów. Na Zanzibarze natomiast królują owoce morza, przyprawy, zioła i korzenie, których jest wszędzie pod dostatkiem. Kuchnia Zanzibarska, ze względu na lokalizację, różni się od kuchni tanzańskiej (śródlądowej).
W Tanzanii i na Zanzibarze należy zwracać uwagę, aby napoje były przygotowane z wody mineralnej lub przegotowanej. Należy unikać kostek lodu w drinkach czy innych napojach, ponieważ nie wiadomo, z jakiej wody je przygotowano.
Kawa w Tanzanii nie jest bardzo smaczna i wysokiej jakości, gdyż najlepsze ziarna są wywożone na eksport m.in. do Europy.
Piwa: Safari lager i Serengeti
Wódki: konyagi (lokalna wódka, której warto spróbować, często sprzedawana w woreczkach ze słomką „na raz”)

NAPOJE I JEDZENIE W RWANDZIE
Kuchnia rwandyjska wykorzystuje wytwory tutejszych plemion np. maniok, bataty, kukurydzę, sorgę, banany, orzeszki ziemne.
W Kigali znajdują się restauracje, w których można zjeść smacznie i bezpiecznie (mowa o sensacjach żołądkowych). Tańsze lokale oferują za kilka dolarów coś podobnego do szwedzkiego stołu, dzięki czemu można się najeść do syta.
Należy zwracać uwagę, aby napoje były przygotowane z wody mineralnej lub przegotowanej. Należy unikać kostek lodu w drinkach czy innych napojach, ponieważ nie wiadomo, z jakiej wody je przygotowano.

NAPOJE W UGANDZIE
W Ugandzie występują dotkliwe braki wody i częste przerwy w dostawie prądu. Wodę, jak wszędzie w Afryce Wschodniej, należy kupować butelkowaną. Należy też zwracać uwagę, aby napoje były przygotowane z wody mineralnej lub przegotowanej. Należy unikać kostek lodu w drinkach czy innych napojach, ponieważ nie wiadomo, z jakiej wody je przygotowano.

ELEKTRYCZNOŚĆ I TELEFONY NA ZANZIBARZE, W TANZANII, KENII, RWANDZIE I UGANDZIE
Elektryczność
Jadąc do Tanzanii, na Zanzibar, do Kenii, Ugandy lub Rwandy, pamiętaj, aby zabrać wtyczki – przejściówki do kontaktów. W gniazdkach elektrycznych jest prąd zmienny 230-240 V, wtyczki są 3-bolcowe.
Łącza elektryczne odpowiadają normom brytyjskim, należy posiadać dodatkowy adapter gniazdek, jeżeli chcemy korzystać z własnych urządzeń, np. ładowarek do aparatów telefonicznych.
Telefony
Telefony komórkowe polskich operatorów działają praktycznie bezproblemowo. Pamiętać tylko należy o aktywacji roamingu. W trakcie safari należy liczyć się z utratą zasięgu.  Można również na miejscu kupić kartę SIM i przełożyć do własnego telefonu (telefon musi być bez silmlocka! Można go zdjąć online).

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ…
… NA SAFARI?
Woreczki foliowe (z zamknięciem zaciskowym) – chronią przedmioty przed pyłem,
Paszport, bilet lotniczy, ubezpieczenie,
Krótkie spodenki: 2-3 pary lekkich, luźnych spodni, które szybko schną,
Spodnie długie z odpinanymi nogawkami,
1-2 bluzki z długim rękawem,
3 T-shirty z krótkim rękawkiem,
Przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa kurtka typu Goretex,
1 sweter lub bluza,
1 letnia sukienka (dla kobiet), długie spodnie (dla panów) – na kolację; jeśli wyjazd jest połączony z wypoczynkiem w hotelu,
Kostium kąpielowy (i plastikowa torba),
Wytrzymałe i wodoodporne buty trekkingowi,
Para sandałów sportowych,
Kapelusz lub czapka z daszkiem,
Bielizna nocna, osobista, ręczniki (jeśli jest to safari campingowe)
Apteczka (m.in. tabletki na biegunkę, saszetki na odwodnienie, aspiryna, krem antyseptyczny, bandaż, tabletki na chorobę lokomocyjną, krem do ust, krople do oczu, leki osobiste)
RÓŻNE: krem z filtrem, krem po opalaniu, okulary przeciwsłoneczne, środek na insekty, latarka, mały plecak, lornetka, budzik, zatyczki do uszu, dodatkowe baterie (niektóre lodge mają możliwość podłączenia ładowarek do baterii), aparat fotograficzny, rzeczy użytku osobistego (np. kosmetyki), chusteczki nawilżane, plastikowe zamykane torby na mokre rzeczy, podręczne przybory do szycia (igła, nici, szpilki itp.), mały notes.
… NA ZANZIBAR?
Prosimy pamiętać, że ze względu na tamtejszą kulturę absolutnie nie wolno w miejscach publicznych nosić krótkich spodenek (jedynie takie zakrywające uda), spódniczek, przeźroczystych strojów czy nosić strojów plażowych poza plażą (opalanie topless jest absolutnie zabronione). Ta wskazówka powinna mieć wpływ na to, co włożymy do naszej walizki.
Ubrania lekkie i przewiewne powinny stanowić podstawę naszej garderoby, prosimy spodziewać się, że będzie gorąco, temperatura sięga czasem 35 stopni Celsjusza.
Ubrania z długim rękawem, długie spódnice czy spodnie z długą nogawką chronią przed słońcem i przed owadami oraz nadają się do spacerowania w miejscach publicznych.
Wygodne obuwie, sandały, japonki, żadne kryte buty nie sprawdzą się w tym klimacie, obuwie do wchodzenia do wody – zabezpieczające przed pokaleczeniem nóg o ostre rafy czy jeżowce (mogą być stare trampki z materiału).
Nawet w nocy jest ciepło, więc wszelkie swetry, kurtki itp. lepiej pozostawić w domu.
Dobre okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz lub czapka z daszkiem.
Ręcznik łazienkowy i ręcznik plażowy.
Ładowarka solarna do telefonu (ułatwi ładowanie urządzenia w wypadku przerwy w dostawie prądu).
Przejściówka (adapter) z gniazda elektrycznego trzybolcowego (angielskie) na dwubolcowe – ułatwi podłączanie urządzeń.
Latarka.
… NA TREKKING TROPIENIA GORYLI?
Buty: nieprzemakalne buty trekkingowe o solidnej podeszwie,
Buty na zmianę po trekkingu – wygodne, sportowe,
Wygodne skarpetki,
T-shirty,
Płaszcz przeciwdeszczowy lub poncho – również zakrywające głowę,
Długie spodnie,
Letnia kurtka z długimi rękawami do ochrony przed ukąszeniami,
Sweter na chłodne wieczory,
Plecak, w którym będzie miejsce na zapasowy t-shirt, skarpety, słodycze, aparat, płaszcz przeciwdeszczowy, przekąski itp.
Aparat fotograficzny oraz zapas filmu o wysokiej czułości, lub zapasowe karty pamięci do aparatów cyfrowych,
Kapelusz/czapka/chustka chroniącą przed słońcem,
Krem z filtrem UV50,
Bidon na wodę,
Słodycze, czekolady itp.,
Kijki,
Apteczka (m.in. tabletki na biegunkę, saszetki na odwodnienie, aspiryna, krem antyseptyczny, bandaż, tabletki na chorobę lokomocyjną, krem do ust, krople do oczu, leki osobiste)
CO ZABRAĆ NA TREKKING?
bawełniane szorty – idealnie nadające się do wspinaczki w niższych partiach Kilimanjaro
koszulki typu t-shirt (oddychające) – komfort podczas podejścia w dużej mierze uzależniony jest od ubrania „na cebulkę”
buty sportowe – do poruszania się po terenie obozów stacjonarnych
czapka chroniąca przed słońcem
okulary przeciwsłoneczne – element obowiązkowy
krem przeciwsłoneczny – o współczynniku 15 lub wyższym
śpiwór – (na temp. -20 C lub niższych wartościach ale z wkładką do śpiwora)
butelki na wodę – dwie jednolitrowe butelki, zaleca się pić ok. 3l dziennie
tabletki do oczyszczania wody – najlepiej na bazie jodu
buty na trekking – wygodne buty na grubej podeszwie na zmienne temperatury
cienkie skarpety – nakładane pod grube, zapewniające przewiewność stopy i chroniące przed odparzeniami
grube skarpety – ciepłe, wełniane skarpety
bluza/kurtka – dwuwarstwowa: wełna i polipropylen
kalesony/bielizna termoaktywna
spodnie – wygodne i ciepłe
kurtka przeciwdeszczowa – najlepiej z goretexu
spodnie przeciwdeszczowe – najlepiej z goretexu
czapka – ciepła czapka na uszy
rękawice bardzo ciepłe, nie przemakalne
plecak – do 15 kg na osobę wraz z osłona przeciwdeszczową
nóż myśliwski
latarka – należy zaopatrzyć się w dodatkowe baterie
apteczka pierwszej pomocy – zawierająca lekarstwa na dolegliwości żołądkowe (wymioty, rozwolnienie), maść na oparzenia, tabletki od bólu głowy, lekarstwa pomagające zwalczyć chorobę wysokościową (np. Diuramid), plastry
diamox/ diuramid – tabletki przeciw chorobie wysokościowej
termos
(opcjonalnie) kapelusz z rondem – równikowe słońce operuje bardzo silnie na tak dużych wysokościach
aparat fotograficzny